Terapia Alkohol

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

telefon: 533 221 555 - 24h/7

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm - leczenie choroby alkoholowej. Jak przestać pić z pomocą terapii?

 

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu? Jakie są sposoby na to, by przestać pić i powrócić do normalnego funkcjonowania? Jak skutecznie należy leczyć alkoholizm? Takie pytania zadaje sobie wiele osób uzależnionych od alkoholu. Leczenie choroby alkoholowej jest wyjątkowo trudne, a sam proces terapeutyczny często trwa długimi miesiącami. Leczenie alkoholizmu nie jest możliwe przy pomocy konwencjonalnych środków farmakologicznych. Preparaty chemiczne mogą być podawane jedynie w skrajnych przypadkach, gdy choroba alkoholowa spowodowała liczne spustoszenia w organizmie pacjenta.

Podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest oddziaływanie psychoterapeutyczne, którego celem jest zmiana przekonań, zachowań, a także sposobu myślenia osoby uzależnionej. Kilkumiesięczne programy zdrowienia na ogół odbywają się w trybie stacjonarnym, w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Możliwe jest również ambulatoryjne leczenie alkoholika, jednak jest ono na ogół zarezerwowane dla „cięższych” przypadków.

 

Jak wygląda prawidłowe leczenie choroby alkoholowej?

 

Prawidłowo prowadzona terapia alkoholowa powinna przebiegać zgodnie z przygotowanym przez terapeutę indywidualnym planem psychoterapii uzależnienia. Leczenie alkoholizmu może odbywać się zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej. Terapia leczenia choroby alkoholowej zazwyczaj przebiega etapami, a pierwszy z nich jest związany z diagnozą uzależnienia i autodiagnozą, dzięki której pacjent samodzielnie może rozpoznać objawy alkoholizmu. W tej fazie chory uświadamia sobie również skutki, straty i konsekwencje powstałe w wyniku picia.

 

Dalsze leczenie alkoholizmu ma na celu budowanie nowych przekonań i nowej codzienności, a także wpajanie pacjentowi asertywnych zachowań w sytuacjach zagrażających abstynencji. Prawidłowo skonstruowana terapia alkoholowa pozwala również nauczyć się rozpoznawania sygnałów świadczących o możliwości nawrotu choroby i radzenia sobie z kryzysami. Bardzo ważnym uzupełnieniem terapii jest ponadto Program Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików. Czas leczenia choroby alkoholowej to na ogół 18-24 miesiące. Efektem terapii alkoholowej nie jest oczywiście całkowite wyzdrowienie – alkoholikiem zostaje się na całe życie, o tym także trzeba pamiętać.

 

Pomoc rodzinie alkoholika – na czym dokładnie polega?

 

Leczenie alkoholizmu nie powinno ograniczać się wyłącznie do niesienia pomocy osobie uzależnionej od alkoholu. Zastanawiając się, jak przestać pić oraz jak leczyć alkoholizm, trzeba zdać sobie sprawę, że równie ważna jest pomoc rodzinie alkoholika, zwłaszcza, że choroba alkoholowa często przyczynia się do tak zwanego współuzależnienia, na skutek którego cierpią wszyscy domownicy.

 

Leczenie alkoholika może być jeszcze skuteczniejsze, gdy osoba uzależniona będzie miała wsparcie ze strony najbliższych. Terapia alkoholowa może być prowadzona równocześnie z pomocą rodzinie – najczęstszą metodą pomocy rodzinie alkoholika jest psychoterapia opie-rająca się na modelu strategiczno-strukturalnym. W procesie trzeźwienia bardzo ważne jest ponadto informowanie innych o swoich problemach z alkoholem, a także nauka stanowczego, zdecydowanego odmawiania w sytuacjach, gdy ktoś częstuje nas napojem alkoholowym.

 

zadzwoń: 533 221 555 24h/7

Copyright © AGNUS terapia | Terapia.Alkohol.pl