Terapia Alkohol

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

telefon: 533 221 555 - 24h/7

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm - objawy charakterystyczne dla choroby alkoholowej i uzależnienia

 

Uzależnienie od alkoholu to przewlekłe, nawracające zaburzenie, które charakteryzuje się nadmiernym spożywaniem trunków alkoholowych. Intensywne nadużywanie alkoholu prowadzi do zmian strukturalnych i neurochemicznych w mózgu, które mogą przyczynić się do zwiększenia chęci do picia, a co za tym idzie, do osłabienia kontroli nad piciem. Choroba alkoholowa powstaje z niewyjaśnionych powodów, ale z całą pewnością jej podłoża należy doszukiwać się w nadmiernym spożywaniem alkoholu.

 

Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu pojawia się w momencie, gdy człowiek zauważa odprężające, relaksujące czy ośmielające działanie napojów alkoholowych. Objawy alkoholizmu nie są trudne do rozpoznania, gdyż wystarczy, że spełnione zostaną przynajmniej trzy z następujących symptomów:

  • głód alkoholowy,
  • brak kontrolowania spożywania alkoholu,
  • zaniedbywanie siebie i rodziny,
  • świadomość szkodliwości alkoholu przy jego dalszym nadużywaniu,
  • tak zwane objawy abstynencyjne alkoholizmu: drżenie mięśni, biegunka, nudności, nadciśnienie tętnicze, zwiększona potliwość, zaburzenia snu.

 

Spośród charakterystycznych objawów alkoholizmu można również wyróżnić picie samemu, sięganie po alkohol przed południem, kłamstwa dotyczące spożywania napojów alkoholowych oraz tak zwane urwane filmy.

 

 

Uzależnienie od alkoholu – fazy rozwoju

 

Wyróżniamy trzy podstawowe fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu. Pierwszą z nich jest faza wstępna/ostrzegawcza, która charakteryzuje się tym, iż osoba pijąca zaczyna szukać sytuacji, w których będzie mogła sięgnąć po alkohol. Na tym etapie trudno rozpoznać objawy alkoholizmu – pijący nie ponosi też emocjonalnych skutków picia.

 

Uzależnienie od alkoholu staje się coraz bardziej widoczne w fazie krytycznej, kiedy zaraz po spożyciu nawet niedużej ilości napoju alkoholowego, pojawia się pragnienie dalszego picia. Alkoholik zaczyna wynajdywać usprawiedliwienia dla siebie i swojego otoczenia. Ostatnim etapem uzależnienia od alkoholu jest faza przewlekła, w której picie zaczyna być ciągłe. Choroba alkoholowa w tej fazie wywołuje degradację moralną, osłabienie procesów myślenia, a także zmiany charakterologiczne. Pojawia się też wyraźne obniżenie tolerancji na alkohol.

 

Choroba alkoholowa – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z głównych powodów rozpadania się związków. Wszystko to dlatego, że istnienie choroby alkoholowej wiąże się z pewnymi zależnościami, które mogą występować w mniej lub bardziej nasilonym stopniu. Zalicza się do nich między innymi problemy w życiu rodzinnym, przemoc w rodzinie, zwiększające się kłopoty finansowe oraz kłopoty z prawem – karalność.

Należy też podkreślić, że choroba alkoholowa na ogół dotyka całą rodzinę – wszyscy domownicy koncentrują się na osobie, która nadużywa alkoholu, początkowo ukrywając jej alkoholizm. Prowadzi to do dezorganizacji życia rodzinnego, a w efekcie do powstania tak zwanej rodziny dysfunkcyjnej.

 

zadzwoń: 533 221 555 24h/7

Copyright © AGNUS terapia | Terapia.Alkohol.pl